Renk ve özel özellikler ekleme
Camı renklendirmek için kullanılan maddeler genellikle metalik oksittir. Aynı oksit, farklı cam karışımları ile farklı renkler üretebilir ve aynı metalin farklı oksitleri farklı renkler üretebilir. Kobaltın mor-mavi rengi, kromun krom yeşili veya sarısı, uranyumun dikroik kanarya rengi ve manganezin menekşe rengi sabittir. Demir oksit, karıştırıldığı cama göre zeytin yeşili veya soluk mavi renk üretir. Demir oksit sarı bir renk verir ancak demirli duruma indirgenmeyi önlemek için oksitleyici bir madde gerektirir. Kurşun, soluk sarı bir renk verir. Gümüş oksit kalıcı bir sarı leke verir. Soda-kireç bardağına eklenen ince bölünmüş bitkisel kömür, sarı renk verir. Selenitler ve selenatlar soluk pembe veya pembemsi sarı verir. Tellurium soluk pembe bir renk veriyor gibi görünüyor. Potasyum-kurşun camlı nikel, menekşe rengi ve soda-kireç camı ile kahverengi renk verir. Bakır tavus kuşu mavisi verir, bakır oksit oranı arttırılırsa yeşil olur.

Önemli bir malzeme sınıfı olan kalkojenit camlar, selenitler arsenik, tellür ve antimonlar çeşitli oranlarda talyum içerirler. Amorf yarı iletkenler gibi davranırlar. Fotoiletken özellikleri de değerlidir.
Bazı metalik camların manyetik özellikleri vardır; üretim kolaylığı, manyetik yumuşaklık ve yüksek elektrik direnci özellikleri, onları elektrik güç transformatörlerinin manyetik çekirdeklerinde kullanışlı kılar

Leave a Reply

Your email address will not be published.*